mieszkania, biura, miasto

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku deweloperskim w Polsce?

W sierpniu 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 5 200 mieszkań w Polsce. Jest to bardzo niski wynik w stosunku do poprzednich lat, w których nowych mieszkań powstawało nawet dwukrotnie więcej. W ostatnich miesiącach widać bardzo duży spadek liczby budowanych lokali, co nie wróży dobrze dalszemu rozwojowi rynku deweloperskiego w Polsce.

Choć obecnie zauważalny jest spadek liczby budowanych lokali, to tak naprawdę nie da się do końca przewidzieć, czy ta sytuacja utrzyma się, czy też nie. Rynek deweloperski jest rynkiem dynamicznym i często pojawia się na nim wiele zmian, więc nie da się niestety przewidzieć, jak będzie wyglądał za kilka miesięcy czy lat.

Skąd tak kiepska sytuacja na rynku deweloperskim w Polsce?

Budowy domów i mieszkań w Polsce wyglądają dziś nieco inaczej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi stale rosnącą inflacja, a co za tym idzie szybkie tempo wzrostu cen materiałów i usług budowlanych. Inflacja wpływa przede wszystkim na rynek nieruchomości z rynku pierwotnego, nieco mniej wtórnego. Wzrost cen usług i materiałów budowlanych w oczywisty sposób przekłada się na to, że znacząco wzrosły ceny mieszkań, przez co zainteresowanie nimi nieco osłabło.

Obecnie dużym problemem jest również to, że społeczeństwo ze względu na rosnące ceny produktów i usług, przy zatrzymanym wzroście płac ma duży problem z osiągnięciem wymaganej przez bank zdolności kredytowej. Przez to znaczniej mniej osób obecnie decyduje się na zakup lokalu z rynku pierwotnego, co również przekłada się na to, że deweloperzy budują takich lokali nieco mniej. 

Czy masowy napływ uchodźców i imigrantów może wspomóc funkcjonowanie rynku deweloperskiego?

Wielu specjalistów zakłada, że masowy napływ imigrantów i uchodźców może wpłynąć na modyfikację rynku nieruchomości. Jednak niekoniecznie wpłynie to na sytuację deweloperów, gdyż społeczeństwo swoje zainteresowanie bardziej będzie kierowało na rynek wtórny niż pierwotny. Z założenia zainteresowaniem mają cieszyć się przede wszystkim lokale, które będą dostosowywane do wynajmu. Wielu deweloperów nie chcąc tracić źródła dochodu, już szykuje się do tego, by rozpoczynać budowy domów czy mieszkań nie na sprzedaż, lecz typowo pod wynajem.

budowa domy Next post Rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości