budowa domy

Rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości

Zakup mieszkania, domu czy innej nieruchomości to zawsze spora inwestycja, na którą przeznacza się nie tylko własne oszczędności, ponieważ wiele osób zaciąga również na ten cel kredyt. Co jednak, gdy po pewnym czasie wychodzą na jaw wady, które uniemożliwiają użytkowanie budynku w taki sposób, jak było to określone w umowie? Jakie możliwości daje nam prawo budowlane?

Rękojmia, czyli odpowiedzialność sprzedawcy za wady

Nieruchomość można zakupić zarówno od osoby prywatnej, jak i firmy czy dewelopera. Zawsze jednak przed zawarciem transakcji musimy być pewni, że z budynkiem jest wszystko w porządku, a jeśli posiada on jakieś ewentualne wady, to jesteśmy o nich poinformowani i godzimy się na nie lub nie – jeśli jednak zdecydujemy się na kupno, to po zawarciu transakcji nie możemy już z tego względu mieć żadnych roszczeń. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy po kilku miesiącach czy roku okazuje się, że mieszkanie czy dom posiadają wady, o których nie mieliśmy pojęcia przed zawarciem umowy, a które narażają nas na spore wydatki lub nawet uniemożliwiają wygodne mieszkanie – w takich sytuacjach możemy skorzystać z rękojmi – rękojmia dewelopera jest ustawową formą odpowiedzialności sprzedawcy za wady zarówno fizyczne, jak i prawne – i na tej drodze możemy dochodzić swoich praw.

Kiedy klient może skorzystać z rękojmi?

Rękojmia jest ściśle określona przepisami prawa i jasno wynika z nich, że możemy zgłaszać swoje roszczenia na przykład w takich sytuacjach, gdy nieruchomość nie ma właściwości, które powinna posiadać ze względu na cel w umowie, np. ma źle wykonaną izolację termiczną, co naraża nas na koszty, a także w sytuacji, gdy nie ma właściwości, o których sprzedający zapewniał, że ma. Rękojmia dewelopera obejmuje również sytuacje, gdy nieruchomość nie nadaje się do celu, w jakim został zakupiona, a także, gdy został wydana w stanie niekompletnym. Jeśli więc zachodzi choć jeden z tych czynników, to prawnik na pewno pomoże nam z tytułu rękojmi ubiegać się o jak najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie.

Ile mamy czasu na skorzystanie z rękojmi?

W przypadku rękojmi za wady fizyczne nieruchomości jesteśmy ograniczeni czasem, ale mamy na to aż 5 lat, aby zgłosić pojawiające się w usterki, które uniemożliwiają korzystanie z budynku w taki sposób, jak było to określone w umowie. Okres 5 lat liczy się od daty zakupu domu czy mieszkania – przez ten czas możemy zgłaszać roszczenia, a deweloper zgłaszane wady czy awarie ma obowiązek usunąć lub naprawić. Warto oczywiście skorzystać w takich sytuacjach z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia prawnik.

mieszkania, biura, miasto Previous post Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku deweloperskim w Polsce?
przeprowadzka Next post Jak przygotować się do przeprowadzki – poradnik